Przygotowania do matury czas zacząć…
Przygotowania do matury czas zacząć…
Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki zaprasza uczniów klas maturalnych na cykl kursów przygotowujących do matury z matematyki (…z elementami informatyki) oraz kursów przygotowujących do matury z informatyki. Kursy realizowane są w ramach Kuźni Talentów Informatycznych projektu INFORMATYKA+.
Rozpoczynamy już w październiku! Sprawdź dogodne lokalizacje i terminy kursów.
- Kurs przygotowujący do matury z matematyki (…z elementami informatyki):
Wiele osób zainteresowanych studiowaniem na kierunkach technicznych, w tym - informatyce wyklucza matematykę z kręgu swoich zainteresowań jako nieprzydatny, czysto teoretyczny przedmiot. Matematyka nie jest jednak wyłącznie nauką o liczbach i pojęciach geometrycznych - dostarcza narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków w oparciu o przyjęte założenia, zatem odnosi się do prawidłowości rozumowania, a ta umiejętność niezbędna jest w większości dziedzin, szczególnie w odniesieniu do kierunków technicznych.
Nasze szkolenie nie jest standardowym kursem przygotowującym do egzaminu z matematyki. Jego autorzy, choć z wykształcenia matematycy w swojej pracy dydaktycznej poświęcili się edukacji informatycznej odnosząc na tym polu znaczące sukcesy. Przy okazji prezentowania zadań matematycznych wskazują te obszary matematyki, które znalazły zastosowanie w dziedzinie informatyki.
Kurs przygotowuje do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym.
Zajęcia mają charakter warsztatowy. Kurs jest prowadzony przez nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych oraz wykładowców akademickich.
Kurs trwa 24 godziny.
NAJBLIŻSZE TERMINY KURSÓW W WWSI (Warszawa)
NAJBLIŻSZE TERMINY KURSÓW W REGIONALNYCH OŚRODKACH PROJEKTU (Łódź, Elbląg, Białystok, Lublin)
- Kurs przygotowujący do matury z informatyki:
Ten kurs jest poświęcony przygotowaniu uczniów do zdawania egzaminu maturalnego z informatyki. Informatyka jako przedmiot szkolny obrosła w wiele nieporozumień. Niektórzy uczniowie, sprawni w posługiwaniu się komputerem uważają, że matura z informatyki jest sprawdzianem głównie tych ich umiejętności. Jest jednak inaczej – ten egzamin wymaga solidnego przygotowania się z uwzględnieniem standardów wymagań egzaminacyjnych z informatyki. Zwracamy również uwagę na nie mniej ważną stronę techniczną matury z Informatyki, gdyż w znaczący sposób powodzenie na tym egzaminie zależy od prawidłowego i bezawaryjnego posługiwania sprzętem komputerowym i jego oprogramowaniem przez zdających.
W Części I materiałów prowadzimy rozważania ogólne na temat matury z informatyki oraz komentujemy najważniejsze dokumenty i wypływające z nich wnioski związane z tym egzaminem.
W Części II zamieszczamy zadania z poprzednich egzaminów maturalnych z informatyki, większość z nich komentując. Zadania w tej części są podzielone na kilka grup.
Zajęcia kursu mają charakter warsztatowy i polegają głównie na rozwiązywaniu zadań maturalnych z poprzednich egzaminów lub zadań o podobnym charakterze.
NAJBLIŻSZE LOKALIZACJE I TERMINY KURSÓW
Tych z Was, którzy interesują się informatyką i w tym roku nie muszą jeszcze myśleć o maturze zapraszamy na cykl kursów tematycznych z zakresu sieci komputerowych, grafiki, baz danych. Proponujemy dogodne terminy, które nie kolidują z zajęciami w szkole. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium kursów na listopad i grudzień.
Wszyscy uczestnicy kursów, którzy ukończą szkolenie otrzymają certyfikaty oraz atrakcyjne pamięci flash w formie opaski na rękę, które przydadzą się do zarchiwizowania Waszych osiągnięć z kursu.
Matura z matematyki znów obowiązkowa
Od maja 2010 roku egzamin maturalny z matematyki jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uczeń może wybrać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, jednak osoba, która wybierze poziom rozszerzony musi zdać również egzamin na poziomie podstawowym z tego przedmiotu.
Niezbędne informacje
Podstawowe dokumenty, związane z egzaminem maturalnym, są publikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) na stronie http://www.cke.edu.pl
- Najważniejsze kwestie formalne, związane z przeprowadzeniem i przebiegiem egzaminu maturalnego z matematyki są przytoczone w dokumencie Informator o egzaminie maturalnym od 2010 roku z MATEMATYKI
- Najważniejsze kwestie formalne, związane z przeprowadzeniem i przebiegiem egzaminu maturalnego z matematyki są przytoczone w dokumencie Informator o egzaminie maturalnym od 2009 roku z INFORMATYKI
Informatory zawierają m.in.:
● opis struktury i formy egzaminu maturalnego z przedmiotów w tym:
opis arkusza dla poziomu podstawowegozasady oceniania arkuszy egzaminacyjnych,
● wymagania egzaminacyjne,
● szczegółowy opis standardów wymagań egzaminacyjnych poziom podstawowy i rozszerzony,
● przykładowe arkusze i schematy oceniania.
Terminarz egzaminów maturalnych 2012
Matematyka …a studia
Matematyka na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym, dlatego też większość uczelni wprowadza matematykę jako przedmiot, który jest uwzględniany w postępowaniu rekrutacyjnym. Waga punktowa jest uzależniona od kierunku.
Uczelnie realizujące kształcenie na kierunkach technicznych potrzebują studentów z dobrymi podstawami w zakresie matematyki, dlatego tam najbardziej liczy się poziom rozszerzony. Nawet jednak osoby, które myślą o wyborze kierunków humanistycznych powinny zawalczyć o dobry wynik z egzaminu podstawowego z matematyki. Punkty z egzaminu z poziomu podstawowego z tego przedmiotu są uwzględniane na prawie wszystkich humanistycznych wydziałach, jego waga jest mniejsza niż innych przedmiotów, jednak są to cenne punkty w postępowaniu rekrutacyjnym.