Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Informatyka+

Ostatnio zrealizowane wykłady:

2011-01-13 .
ZS Zawodowych w Ostrołęce - Technikum Nr 2

więcej ›

2010-12-09 .
ZS Technikum Handlowe, Technikum Elektryczne, Technikum Technologii Drewna

więcej ›

2010-12-02 .
ZS Ponadgimnazjalnych w Żelechowie

więcej ›

Wszechnica Popołudniowa

2011-01-13 - ZS Zawodowych w Ostrołęce - Technikum Nr 2


odzlamaniaenigmy.jpg

Wykład składa się z trzech  części.

Pierwsza część jest poświecona ukazaniu roli kryptologii w wielu historycznych wydarzeniach począwszy od czasów starożytnych po złamanie Enigmy.

Druga część jest poświęcona dokonaniom polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i  Henryka Zygalskiego w złamaniu Enigmy. Wykazanie, że polscy kryptolodzy dokonali przełomu w kryptoanalizie stosując metody matematyczne oparte na teorii permutacji. Od tej pory datuje się przełom w kryptoanalizie. Zostanie podkreślone również znaczenie złamania Enigmy dla skrócenia czasu trwania II wojny światowej.

Część trzecia wykładu jest poświęcona współczesnej kryptologii począwszy od standardu DES a skończywszy na standardzie AES – nowym standardzie szyfrowania danych na obecne stulecie (do momentu jego złamania). Podkreślone zostaną zagrożenia, jakie niesie ze sobą wykorzystanie komputerów w przesyłaniu informacji, w szczególności omówienie cyberterroryzmu. Przedstawiony zostanie również stan kryptologii w Polsce, jej możliwości i znaczenie.

 

podstawy.jpg

Wykład 2. Podstawy bezpieczeństwa sieciowego. Złośliwe oprogramowanie (wirusy, robaki, konie trojańskie itp.). Wybrane ataki na systemy i sieci teleinformatyczne. Metody przeciwdziałania atakom sieciowym. Działanie zapór sieciowych.